להיות חלק בבניית המדינה ושדרוג איכות החיים

צעירים רבים בוחנים אפשרויות רבות של לימודים ושל תעסוקה. אחד התחומים שקוסמים להם הוא כל מה שקשור בבנייה הנדסית כיוון שתחום הנדל"ן מתפתח לכיוונים רבים והם מעוניינים להשתלב בו בתפקידים שונים. זאת כדי ליצור וליהנות מהעובדה שהם שותפים לתכנון של מבנים חדשים שישמשו למטרות שונות כמו מגורים, משרדים, מבני ציבור ועוד.

לימודי הנדסה

מי שנרשם לאופציה של לימודי הנדסה אזרחית מקבל לאורך שנות הלימודים הרבה מאד ידע ברבדים השונים המרכיבים את תחום ההנדסה, כמו חישובים מתמטיים, שימוש בחומרים שונים, חישוב של העמסת משקל במבנים השונים, יסודות, מבנה הקרקע והמון נושאים נוספים. בתום הלימודים יש להם אפשרות להשתלב בחברות יזמיות אשר עוסקות בתכנון ובבנייה של מבנים שונים, או לחלופין להיות עצמאיים ולעסוק בייעוץ של הנדסה, קונסטרוקציה, פיקוח הנדסי ועוד.

לאור העובדה שהם לומדים המון נושאים, יש להם אפשרות לבחור את נתיב התעסוקה שלהם על פי התחום שהוא המעניין ביותר עבורם.

תכנון פרויקטים של פינוי בינוי

בישראל יש מבנים רבים שנבנו בסמוך לקום המדינה וגם לפני כן. בשנים האלו לא היה תקן ישראלי בכל מה שקשור לנושא הבנייה ולכן עם השנים, פגעי מזג האוויר והעובדה שיש תזוזה תמידית של האדמה, חלק מהמבנים הללו הפכו להיות רעועים ומסוכנים למגורים. יש מבנים שהוצא נגדם צו הריסה ויש מבנים שקרסו כמו מגדל קלפים. לאור זאת יש כעת תנופה עצומה של פינוי ובינוי. בעלי נכסים רבים מתאגדים עם יזמים ויחד הם מבצעים את התהליך המורכב של הריסת המבנים הקיימים ובנייה של מבנה חדש ומודרני על שטח זה.

המהנדסים והאדריכלים מתכננים בניין רב קומות על השטח שהתפנה. כל אחד מבעלי הנכסים במבנה הוותיק מקבל דירה חדשה הכוללת ממ"ד ובדרך כלל גם מרפסת. כך שהוא משפר באופן ניכר את איכות המגורים שלו ושאר הדירות במבנה זה נמכרות במכירה חופשית.

תמ"א 38

אפשרות נוספים היא התאמה של המבנה לרעידת אדמה. בפרויקטים של תמ"א 38 המהנדס האזרחי בוחן את מצבם של יסודות הבניין. המטרה היא לחזק את היסודות הקיימים ולעיתים להוסיף יסודות נוספים, כדי שהבניין יהיה יציב ויהיה מסוגל לשאת את משקלו גם בעת רעידת אדמה כדי למנוע אסון.

במיזם מסוג זה המהנדסים מבצעים חישובים מדויקים כדי לאפשר לחברה הקבלנית לבנות עוד כמה קומות מעל המבנה הנוכחי. מעבר לכך ברוב המקרים מוסיפים פיר עבור מעלית שלא הייתה קיימת במבנה הישן.

כיוון שזו תקופה ארוכה של שיפוצים וביצוע עבודות בנייה רבות במבנה, יש מקרים שבהם על פי התכנון ההנדסי והאפשרויות השונות, מוסיפים לדירות הקיימות ממ"ד ומרפסת ובדרך זו מגינים על בעלי הנכסים במקרים קיצוניים כמו מתקפת טילים או רעידת אדמה וגם מאפשרים לדיירים ליהנות מהאוויר הצח כשהם יושבים בנוחות מקסימלית במרפסת המרווחת שמעניקה להם חיים מעולים לעומת העבר.