עורך דין דיני עבודה

עולם המשפט נוגע ברבדים השונים של החיים עצמם. אחד התחומים בהם המשפט נוכח מאוד הוא דיני העבודה. כל מעסיק צריך במהלך שנות העסק שלו להיוועץ בעורך דין דיני עבודה או להיות מיוצג על ידו. כל עובד שמסיים את העסקתו צריך להיוועץ בעורך דין לדיני עבודה, ולעיתים גם במהלך העסקתו או לפני העסקתו. עורך דין דיני עבודה מעניק שירותיו הן כיועץ והן כתובע/ מייצג נתבעים.

כיועץ מוודא עורך הדין שהעובד קיבל או מקבל את מלא זכויותיו. כיועץ למעסיק מוודא עורך הדין שהעסקה וסיום העסקה מתבצעים כראוי. אז מהם גבולות הגזרה של עורך דין לדיני עבודה? מתי הוא נכנס לפעולה ולמה צריך להיוועץ בו לפני נקיטת הליכים משפטיים?

תחומי ההתמחות של עורכי דין לדיני עבודה מתחלקים ל-2 סוגים מרכזיים: דיני עבודה פרטי ודיני עבודה קיבוצי.

דיני עבודה פרטי

תחום דיני עבודה במגזר הפרטי מהווה מעין מטרייה לנושאים רבים הקשורים לחיי העובד החל משלב הגשת המועמדות לתפקיד ועד לשלב סיום ההעסקה.

מה זה כולל בעצם?

ווידוא תקינות הליך המיון והקבלה לעבודה, לרבות שאילת שאלות לא כדין כגון- מתי את מתכננת להיות בהריון. תביעות עובדים בנושא פיצויים, פיצויי פיטורין או פיצויים לעובד שפוטר, ניהול ההפרשות הפנסיוניות כראוי, קבלת דמי הבראה ודמי חופשה.

פיטורים שלא כדיןשימוע לעובד – אם השימוע לא נעשה כלל או נעשה שלא כדין, כולל ליווי בהליך שימוע. תביעות לעובדים שמוגדרים "פרילנסרים" שמבקשים הכרה ביחסי עובד מעביד מכח מבחנים שמוכיחים כי קיימים יחסי עובד מעביד. התעמרות בעבודה, יחס מבזה במקום העבודה או השפלה. חוק עבודת נשים וזכויותיהן, כגון פיטורין בזמן טיפולי פוריות, פיטורין בהריון, הפליית נשים או הפליית נשים בהריון. הטרדה מינית במקום העבודה. שוויון זכויות לעובדים עם מוגבלות. צו מניעה למניעת פיטורין. ליווי העובד ומימוש זכויותיו אם המעסיק נמצא בהליך פשיטת רגל או פירוק חברה. בנוסף, עורך דין דיני עבודה מעניק ליווי אישי למעסיקים בכל הנושאים הנוגעים ליחסי עבודה:

הדרכת המעסיק לגבי נוסח מודעת ה"דרושים/ות",  הדרכה לגבי עריכת הריאיונות כולל שאלות שניתן לשאול ואופן הודעת הקבלה/ אי הקבלה לעבודה.

עריכת הסכמי עבודה וסיום העסקה כולל הדרכה על עריכת שימוע כדין.

הדרכה לגבי חוקי העבודה כולל הדרכות לכלל העובדים למניעת סכסוכי עבודה,

ייצוג המעסיק בתביעות עובדים שנידונות בבתי הדין עבודה,

ייצוג המעסיק בעיצומים כספיים והתראות מנהליות.

עורך דין לדיני עבודה

דיני עבודה- קיבוצי

דיני עבודה קיבוציים מאגדים בתוכם את כל נושא קבוצות העובדים המאורגנות. הוא מסדיר את זכויותיהם וחובותיהם של קבוצות עובדים מאורגנות אל מול המעסיקים. חלק בלתי נפרד מחוקי העבודה זה עולם משפט העבודה הקיבוצי וצווי ההרחבה שמסדירים יחסים אלה. ישנם ענפים מסוימים במשק שיש להם צווי הרחבה מול ארגוני המעסיקים היציגים מאותו ענף, ובכך מורחבים זכויותיהם ומוסדרים יחסיהם.

לכל ארגון מעסיקים יש עורך דין דיני עבודה שמלווה ומייצג אותו במשא ומתן קיבוצי, בייעוץ וייצוג משפטי בכל הנוגע לגביית דמי טיפול ארגוני מקצועי ועוד.

עורך דין דיני עבודה

עורך דין לדיני עבודה מכיר את כל עולם דיני העבודה לפני ולפנים. הדיונים בדיני עבודה, בין אם הפרטי ובין אם הקיבוצי, נידונים רק בבית הדין לענייני עבודה, שנועד לעסוק בסוגיות בתחומי עבודה ותעסוקה בלבד. לכן, בהגיעכם בפני סיטואציה שבה נראה לכם שדרושה התערבות של עורך דין דיני עבודה חשוב לפנות לעורך דין מקצועי, מנוסה, שמכיר את כל נבכי עולם משפט העבודה וילחם עבורכם. הכותב הוא עו"ד שי אהרון, עורך דין דיני עבודה ומומחה בדיני עבודה מייצג ומלווה ארגוני מעסיקים, מעסיקים ופרטיים